Ohlédnutí za druhým turnajovým víkendem 2019

O uplynulém víkendu proběhla druhá „várka“ Národních finále a Festivalů minibasketbalu, tentokrát o cenné kovy bojovali mladší minižáci a minižačky U12. Největší radost mají po první květnové neděli mladší minižáci NH Ostrava, kteří vyhráli Národní finále v Děčíně, a minižačky Hradce Králové a BŠ Tygři Praha, které slavily na Národním finále v Ostravě, respektive Festivalu v Plzni.

 

Do Děčína se sjelo celkem dvanáct chlapeckých týmů, které ve skupině po třech sehrály utkání každého s každým. Dva nejlepší vždycky postoupili do čtvrtfinále, třetí dohrával skupinu o 9.-12. místo.

 

Ve skupině A skončil na prvním místě s dvěma výhrami celek NH Ostrava, který přehrál bez potíží jak druhý Brandýs nad Labem, tak třetí Slunetu Ústí. V „béčku“ se nejvíce dařilo Sršňům Písek, kteří skončili první před druhou Plzní a třetím Hradcem Králové. Ve skupině C si pro sebe zabral první místo tým z Mohlenice, druhé skončily Pardubice a třetí JBC Brno. A v neposlední řadě ve skupině D skončil na třetím místě domácí Děčín, z druhého místa prošel dál celek USK Praha a skupinu vyhráli Snakes Ostrava.

 

Děčínští pak alespoň ovládli skupinu nepostupujících týmů, když zdolali všechny své soupeře a skončili devátí. S jednou prohrou v této skupině skončil na desátém místě tým JBC Brno, jedenáctí skončí Ústí nad Labem a dvanácté místo obsadili hráči Hradce Králové.

 

Ze čtvrtfinálových bitev prošly dál celky NH Ostrava (výhra 64:57 nad Pardubicemi), USK Praha (výhra 63:53 nad Pískem), Mohlenice (výhra 66:51 nad Brandýsem) a Snakes Ostrava (výhra 83:45 nad Plzní).

 

Poražení čtvrtfinalisté pak dohrávali pavouka o umístění mezi pátým až osmým místem a v této části se nejvíce dařilo Pardubicím, které přehráli nejenom Písek ale i Brandýs a druhého jmenovaného soupeře odsunuli na šesté místo. Souboj o sedmou příčku muselo rozhodnout až prodloužení a lepší umístění urvali po výhře nad Plzní 75:74 Sršni Písek.

 

Semifinále se podařilo oběma celkům z Ostravy, když NH přehrálo USK Praha 69:46 a Snakes si poradili s Mohelnicí 60:51. Mohelnice nakonec ukořistila bronz, když v rámci posledního hracího dne dokázala přehrát USK 50:44. Ostravské finále pro sebe ukořistili minižáci NH, jenž porazili rivaly Snakes 61:50.

 

Konečné pořadí turnaje (v závorce uveden nejlepší hráč týmu)

1.      NH Ostrava (Rafael Mirafuentes)

2.      Snakes Ostrava (Matyáš Kaspřík)

3.      TJ MEZ Mohlenice (Matěj Šupina)

4.      USK Praha (Wolf Schneider)

5.      Synthesia Pardubice (Ondřej Bílek)

6.      Brandýs nad Labem (Filip Štajer)

7.      Sršni Písek (Adam Křesina)

8.      Lokomotiva Plzeň (Ondřej Vyleta)

9.      Válečníci Děčín (Jan Jeřábek)

10.  JBC Brno

11.  Sluneta Ústí nad Labem (Petr Krýsl)

12.  Královští Sokoli Hradec Králové (Adam Kněžou)

 

All Stars

Lukáš Smažák (Snakes Ostrava)

Adam Jan Gürbüz (Mohlenice)

Matěj Kolík (Synthesia Pardubice)

Šimon Kobierski (NH Ostrava)

Daniel Šnaur (NH Ostrava)

 

Na Národním finále mladších minižákyň v Ostravě se také utkalo o medaile dvanáct týmů, rozdělených do čtyř skupin. Ze skupiny A postoupily do čtvrtfinále celky BA Sparta a OSK Olomouc, na třetí příčce zůstaly Žabiny Brno. Ve skupině B se nejvíc dařilo týmu SBŠ Ostrava, z druhého místa postupuje Jičín a třetí skončily Strakonice. V „céčku“ kraloval s dvěma výhrami Hradec Králové, na druhém místě skončily minižákyně Chomutova a bez výhry skončily třetí hráčky Frýdku-Místku. A v neposlední řadě ve skupině D skončil první tým Sadské, na druhém místě skončil USK Praha a třetí byly v „déčku“ Karlovy Vary.

 

Ve skupině o deváté až dvanácté místo se mezi celky z třetích míst ze základních skupin dařilo nejvíce Strakonicím, desátý skončil Frýdek-Místek, jedenácté Žabiny Brno a dvanáctá Lokomotiva Karlovy Vary.

 

Ze čtvrtfinálových bitev se podařilo postoupit týmům BA Sparta (výhra nad Chomutovem 49:35), SBŠ Ostrava (výhra nad USK Praha 54:30), Hradci Králové (výhra nad Olomoucí 60:37) a ŠBK Sadská (výhrad nad Jičínem 51:45). Poražení čtvrtfinalisté poté bojovali o páté až osmé místo a v této části pavouka se dařilo nejvíce Jičínu, který skončil na pátém místě. Jičín v duelu o pátou příčku porazil USK Praha, sedmé místo patří Chomutovu a osmá skončí Olomouc.

 

Semifinálové zápasy pro sebe urvaly celky Ostravy (výhra 57:38 nad Spartou) a Hradce Králové (výhra 54:37 nad Sadskou). Sadská pak vybojovala bronzové medaile, když v rámci nedělního programu přehrála pražskou Spartu 48:36. Ostrava se ve finále těšila na zlato, ale na Hradec domácí hráčky porazil 60:46.

 

Pořadí týmů

 1. Sokol Hradec Králové
 2. SBŠ Ostrava
 3. ŠBK Sadská
 4. BA Sparta Praha
 5. BSK TJ Jičín
 6. USK Praha
 7. OSK Olomouc
 8. BK Chomutov
 9. BK Strakonice
 10. BK Frýdek - Místek
 11. BK Žabiny Brno
 12. BK Loko Karlovy Vary

 

ALL STAR A

Aneta Kramosilová (BA Sparta Praha)

Natálie Starostková (SBŠ Ostrava)

Veronika Pacáková (Sokol Hradec Králové)

Sandra Horáková (Sokol Hradec Králové)

Nikola Kvízová (ŠBK Sadská)

 

ALL STAR B

Klára Šumberová (OSK Olomouc)

Nela Holaňová (SBŠ Ostrava)

Klára Červenková (SBŠ Ostrava)

Nikola Kubínová (BSK TJ Jičín)

Adina Frantová (USK Praha)

 

MVP

Sandra Horáková (Sokol Hradec Králové)

 

Nejlepší střelec turnaje

Sandra Horáková (Sokol Hradec Králové) - 90 bodů

 

Na Festivalu v Plzni se utkalo devět týmů rozdělených do skupinn po pěti a čtyřech. Vítězné týmy ze skupin pak sehrály finálový zápas, druhé celky se utkaly o bronz, třetí o páté místo a zbytek se sešel ve skupině o sedmé a deváté místo.

 

Ve skupině A se nejvíce dařilo minižákyním HB Basket, které vyhrály všechny své zápasy, druhý skončil celek Slovanky, třetí Studánka Pardubice, čtvrtý skončil domácí tým DBaK a pátý bez výhry Benešov. Ve čtyřčlenné skupině B se radovaly dívky Tygrů Praha, druhý skončil tým Slunety Ústí nad Labem, na třetí příčce skončily Klatovy a čtvrté minižákyně Kyjova.

 

Ve skupině o sedmé až deváté místo kraloval domácí tým DBaK, který přehrál jak Benešov (konečné deváté místo), tak po vyrovnané bitvě Kyjov (osmé místo) a obsadil sedmou příčku. Třetí týmy z obou skupin se utkaly o konečné páté místo a Studánka Pardubice v tomto zápase přehrála Klatovy 63:52. V zápase o bronz slavila Slovanka, která si poradila 55:40 s Ústím. Velmi vyrovnané pak bylo finále, kde urval tým Tygrů v pražském derby výhru nad HB Basket 57:51 a získal zlaté medaile.

 

Pořadí týmů

1. BŠ Tygři Praha

2. HB Basket Praha

3. Slovanka Praha

4. Sluneta Ústí nad Labem

5. BK Studánka Pardubice

6. BK Klatovy

7. DBaK

8. BC Benešov

9. Jiskra KyjovNejlepší střelkyně
Julie Pilařová


Nejlepší střelkyně trestných hodů
Kateřina Pešková


Nejbojovnější hráčka
Sára Sýkorová

 

ALL STARS
Beáta Trnková

Eliška Salakova
Ema Bláhová
Tereza Macháčková
Lucie Adoltová

 

Nejužitečnější hráčka
Julie Pilařová

 

Vrcholné akce minibasketbalu jsou financovány z prostředků MŠMT.