První vrcholné turnaje minibasketbalu znají svá vítěze

Máme za sebou první letošní Národní finále minižactva. O posledním dubnovém víkendu došlo na finálové turnaje v U11, když se utkaly nejlepší nejmladší minižáci, minižačky a týmy mixů.

 

V Ostravě slaví „hostující“ NH

 

Minižákovský turnaj chlapců se odehrál v Ostravě, dívky se střetly v Karlových Varech a mixy ve Žďáru nad Sázavou. Ze čtyř tříčlenných skupin postupují vždy dva nejlepší celky do čtvrtfinále a následně se utkaly o cenné kovy.

 

V Ostravě ze skupiny A postoupily Pardubice, které dvakrát zvítězily a domácí Snakes Ostrava. Na třetím místě skončily Poděbrady.

 

Ze skupiny B prošel dál tým NH Ostrava z prvního místa a Válečníci U11 z druhého. Nepostupová třetí příčka zbyla s dvěma porážkami na Královské Sokoly.

 

V „céčku“ se nejvíc dařilo Plzni, která přehrála i druhou Spartu i nakonec třetí Brno, na které zbyla nepostupová příčka.

 

Poslední skupinu D ovládl USK Praha, z druhého místa jde dál Písek a bez postupu je Kroměříž.

 

Třetí týmy z každé skupiny utvořily čtyřčlennou skupinu o 9.-12. místo. Tam se nejvíce dařilo Poděbradům, které vyhrály všechny tři zápasy a obsadily devátou příčku. Desátí byli se dvěma výhrami chlapci JBC Brno, jedenáctí Královští Sokoli a na nepříjemném dvanáctém místě skončil celek Kroměříže.

 

Čtvrtfinále nabídlo tři jasné duely a jednu nervy drásající bitvu. V bitvě přehráli minižáci Pardubic BA Spartu 49:48 a doplnili v semifinále Plzeň (výhra 72.34 nad Snakes Ostrava), NH Ostrava (výhra 81:19 nad Sršni Sokol Písek) a USK Praha (výhra nad Válečníky U11 81:24).

 

Z postupujících ze skupin dopadli nakonec nejhůře Sršni Písek, kteří prohráli po čtvrtfinále i své další dva duely se Spartou a Válečníky a skončili osmí. Válečníci obsadili po zdolání Písku 57:32 sedmou příčku. Šestí skončili domácí Snakes, protože v duelu o páté místo nestačili na BA Spartu 49:69.

 

Semifinále byly také relativně jasné, když Pardubice nestačily na NH Ostrava 46:71 a pražský USK prohrál s Plzní 38:60. Poražení semifinalisté si to pak rozdali o třetí příčku a po výsledku 53:47 se radovali minižáci Pardubic. Finále bylo bitvou obran a slavila „domácí“ Ostrava, která v hale Snakes urvala výhru nad Plzní 47:31.

 

Drama v Karlových Varech pro Sadskou

 

Dívčí turnaj v Karlových Varech měl také stejný hrací plán. Ve skupině A se nejvíce dařilo Strakonicím, které skončily první před týmem Tygrů Praha a DBaK.

 

Z „béčka“ postoupila SBŠ Ostrava před HB Basket, na třetím místě skončil tým Slunety Ústí nad Labem.

 

Ve skupině C získal první místo celek Pardubic, který přehrál nejenom druhou Sadskou a také třetí Žabiny, které dál neprošly.

 

A nakonec ve skupině D se podařilo projít do čtvrtfinále domácím Karlovým Varům, které předstihl jen Hradec Králové. Na nepostupovém třetím místě skončil tým Olomouce.

 

Ve skupině zklamaných nepostupujících týmů se nejvíc dařilo brněnským Žabinám, které přehrály na cestě k devátému místu postupně DbaK a poté i Olomouc. Celek z Olomouce obsadil desáté místo, jedenáctý skončil tým DbaK a na dvanácté příčce zakončí turnaj ústecká Sluneta.

 

Čtvrtfinálové zápasy byly relativně jednoznačné kromě duelu Ostravy s Karolvými Vary, který po výsledku 58:54 urvaly hráčky Ostravy. Doplnily tak v semifinále celky Sadské, Pardubic a Hradce Králové.

 

Páté místo a nejlepší z poražených čtvrtfinalistů skončí Strakonice. Minižačky Tygrů Praha Strakonicícm podlehly nejtěsnějším rozdílem 32:33 a skončily tak šesté. Sedmé místo berou domácí Karlovy Vary, které výhrou 34:31 odsunuly HB Basket na osmou příčku.

 

V semifinálovém dramatu vydřely postup do finále hráčky Pardubic, které v derby přehrály soupeřky z Hradce Králové 56:50. Ve druhém semifinále neměla Sadská problémy s SBŠ Ostrava a vyhrála 58:42.

 

Ostrava pak prohrála ještě jednou a skončila čtvrtá, třetí místo získaly minižačky Hradce Králové díky vítězství 54:48. Poslední duel turnaje, ten finálový byl bitvou až do posledního okamžiku. Studánka Pardubice sice po celou dobu vedla, po třech čtvrtinách ještě o 15 bodů, ale nakonec podlehla Sadské nejtěsnějším rozdílem 54:55.

 

Ve Žďáru zvítězily Pandy z Čelákovic

 

I na turnaji mixů ve Žďáru nad Sázavou se sešlo celkem dvanáct týmů, které si to ve čtyřech skupinách rozdaly o osm míst ve čtvrtfinále. Ze skupiny A prošly dál celky Pandy Čelákovice. Z prvního místa a Renocar Podolí z druhého, Ústí nad Orlicí skončilo bez výhry třetí.

 

Ve skupině B se nejvíc dařilo Tygrům Louny, kteří získali dvě výhry a předstihli jak druhý tým Vlčata Žďár, tak i třetí Pardubice. Jasným lídrem skupiny C byla BC Vysočina, která si bez potíží poradila s druhým BK Holýšov i třetí Spartou. A v neposlední řadě v „déčku“ jdou dál Tygři Praha po dvou výhrách, BK Vyškov s jednou výhrou a na nepostupové třetí příčce bez výhry skončil TBŠ Přerov.

 

Z nepostupujících na třetích místech skupin se utvořila skupina o 9.-12. místo, ve které se nejvíce dařilo Ústí nad Orlicí, které po třech výhrách vybojovalo devátou příčku. Na desátém místě skončily se dvěma výhrami Pardubice, jedenácté místo obsadil tým Přerova a dvanáctá skončí Sparta.

 

Čtvrtfinálové boje nabídly jeden velmi vyrovnaný zápas. Ve třetím čtvrtfinále udolala BC Vysočina celek Renocar Podolí 39:33 a vybojovala si postup do semifinále spolu s Pandami Čelákovice, Tygry Louny a Tygry Praha.

 

Poražení čtvrtfinalisté pak dohrávali pavouka o páté až osmé místo a v něm se nejvíce dařilo domácím Vlčatům Žďár, které přehrály nejprve Podolí a poté i Vyškov a získaly pátou příčku. Vyškov skončil šestý a těsně tak předstihl sedmé Podolí a osmý Holýšov.

 

Ještě v sobotu se odehrály i semifinálové zápasy, které vyzněly ve prospěch Pand Čelákovice (výhra nad Louny 57:45) a Tygrů Praha (výhra nad Vysočinou 61:35). V neděli si to pak poražení semifinalisté rozdali o třetí místo a bronz slaví Tygři Louny, kteří přehráli v duelu o poslední medaili Vysočinu 59:42.

 

Finále pak bylo velkou bitvou mezi Tygry Praha a Pandami Čelákovice. Nakonec slavily Pandy z Čelákovic, které zvítězily 65:62 a získaly zlaté medaile.

 

Vrcholné akce minibasketbalu jsou financovány z prostředků MŠMT.